skip navigation

Tournament Rotation

2019 District Tournament Locations

Bidding Order Association Tournament Dates
#1 Little Falls
#2 Northern Lakes
#3 Benson
#4 Morrie
#5 Wadena
#6 Park Rapids
#7 Alexandria
#8 Walker
#9 Fergus Falls
#10 Brainerd
#11 Long Prairie
#12 Sauk Centre
#13 Detroit Lakes
#14 Moorhead

2018 DISTRICT TOURNAMENT LOCATIONS

Bidding Order Association Tournament Dates
#1 Long Prairie PeeWee B February 16-18, 2018
#2 Sauk Centre PeeWee B Regional March 2-4, 2018
#3 Detroit Lakes Bantam A Regional March 2-4, 2018
#4 Little Falls Bantam A February 16-18, 2018
#5 Northern Lakes absent
#6 Benson Bantam B February 16-18, 2018
#7 Morris Squirt B Upper February 9-11, 2018
Morris PeeWee B lower February 16-18, 2018
#8 Wadena PeeWee A February 16-18, 2018
#9 Park Rapids pass
#10 Alexandria pass
#11 Walker Squirt B Lower February 9-11, 2018
#12 Moorhead Bantam AA Regional February 16-18, 2018
#13 Fergus Falls 10U/ 12U February 16-18, 2018
#14 Brainerd Squirt A February 9-11, 2018

2017 District Tournament Locations

Bidding Order Association Tournament Dates
#1 Fergus Falls PeeWee A February 17-19, 2017
#2 Long Prairie Bantam B February 17-19, 2017
#3 Sauk Center PeeWee B February 17-19, 2017
#4 Detroit Lakes Squirt B February 10-12, 2017
#5 Little Falls Bantam A February 17-19, 2017
#6 Northern Lakes 12U A February 17-19, 2017
#7 Benson PeeWee B Consulation February 17-19, 2017
#8 Morris 10U B February 17-19, 2017
#9 Wadena Squirt A February 10-12, 2017
#10 Park Rapids 12U B February 17-19, 2017
#11 Alexandria Pass
#12 Brainerd PWB & BB Regional March 3-5, 2017
#13 Walker Absent
#14 Moorhead Pass

2016 DISTRICT TOURNAMENT LOCATIONS

Association 2016 Tournaments Dates
Walker Bantam B February 12-14, 2016
Fergus Falls PeeWee A February 12-14, 2016
Long Prairie PeeWee B February 12-14, 2016
Sauk Centre Squirt B February 12-14, 2016
Morris Squirt B February 12-14, 2016
Detroit Lakes 12U A February 12-14, 2016
Little Falls Squirt A February 12-14, 2016
Northern Lakes 10U February 12-14, 2016
Benson Bantam A February 12-14, 2016
Brainerd 15U A February 12-14, 2016
Alexandria 12U A Regionals February 26-28, 2016
Moorhead PW B & BB STATE March 11-13, 2016

2015 Tournament Rotation & Hosting

Bidding Order Association 2015 Tournament 2015 Dates
#1 Park Rapids Bantam B District February 13-15, 2015
#2 Walker Pee Wee B District February 13-15, 2015
#3 Fergus Falls Pass Pass
#4 Long Prairie Squirt B East District February 14-15, 2015
#5 Sauk Centre Pee Wee A District February 13-15, 2015
#6 Detroit Lakes Bantam A District February 13-15, 2015
#7 Little Falls Squirt A District February 14-15, 2015
#8 Alexandria Pee Wee A Regional February 27 - March 1, 2015
#9 Northern Lakes Pass Pass
#10 Brainerd Pee Wee AA Regional February 27-March 1, 2015
#11 Benson 12UB District February 13-15, 2015
#12 Morris 12UA District February 13-15, 2015
#13 Moorhead Squirt B West District February 14-15, 2015
#14 Wadena Pass Pass

2014 Tournament Rotation & Hosting

Bidding Order Association 2014 Tournament 2014 Dates
#1 Wadena Bantam B District February 14-16, 2014
#2 Park Rapids Pee Wee B District February 14-16, 2014
#3 Morris Bantam B Regional Feb 28 - March 2, 2014
#4 Walker Pass
#5 Fergus Falls Pee Wee A District February 14-16, 2014
#6 Long Prairie 12UB District February 14-16, 2014
#7 Moorhead Bantam AA and A Regional Feb 28 - March 2, 2014
#8 Sauk Centre Pass
#9 Detroit Lakes Absent
#10 Little Falls Absent
#11 Alexandria Bantam A District February 14-16, 2014
#12 Northern Lakes Pass
#13 Brainerd 12UA District February 14-16, 2014
#14 Benson Pass

2013 Tournament Rotation & Hosting

Bidding Order Association 2013 Tournament 2013 Dates
# 1 Northern Lakes Girls 12U A State March 15-17, 2013
# 2 Wadena Pass
# 3 Brainerd 12U A Region March 1-3, 2013
# 4 Benson 12U B Region March 1-3, 2013
# 5 Park Rapids Peewee A District February 15-17, 2013
# 6 Morris Bantam B District February 15-17, 2013
# 7 Walker Pass
# 8 Fergus Falls Peewee B District February 15-17, 2013
# 9 Long Prairie Absent
# 10 Moorhead Bantam A District February 15-17, 2013
# 11 Sauk Centre Absent
# 12 Detroit Lakes Absent
# 13 Little Falls 12U A District February 15-17, 2013
# 14 Alexandria 12U B District February 15-17, 2013

2012 Tournament Rotation & Hosting

Bidding Order Association 2012 Tournament 2012 Dates
# 1 Detroit Lakes Peewee A Regions Mar 2-4, 2012
# 2 Little Falls Peewee B Regions Mar 2-4, 2012
# 3 Crosby Ironton Aitkin Absent Pass
# 4 Alexandria Peewee A State Mar 16-18, 2012
# 5 Wadena Pass
# 6 Brainerd Bantam A District Feb 17-19, 2012
# 7 Benson Bantam B District Feb 17-19, 2012
# 8 Pequot Lakes Pass
# 9 Park Rapids Absent Pass Feb 17-19, 2012
# 10 Morris Peewee B District Feb 17-19, 2012
# 11 Walker Pass
# 12 Fergus Falls Peewee A District Feb 17-19, 2012
# 13 Long Prairie Girls 12U B District Feb 17-19, 2012
# 14 Moorhead Girls 12U A District Feb 17-19, 2012
# 15 Sauk Centre
# 16 Perham

2011 Tournament Rotation & Hosting

Bidding Order Association 2011 Tournaments Dates
# 1 Long Prairie Bantam B District Feb 18-20, 2011
# 2 Moorhead Peewee A Region Mar 4-6, 2011
# 3 Detroit Lakes Pass
# 4 Sauk Centre Peewee B Regions Mar 4-6, 2011
# 5 Little Falls Peewee B District Feb 18-20, 2011
# 6 Crosby Ironton Aitkin Pass
# 7 Alexandria Bantam A District Feb 18-20, 2011
# 8 Wadena Pass
# 9 Brainerd Peewee C District Feb 18-20, 2011
# 10 Benson Girls 12U B District Feb 18-20, 2011
# 11 Pequot Lakes Pass
# 12 Park Rapids Girls 12U A District Feb 18-20, 2011
# 13 Morris Girls 14U A District Feb 18-20, 2011
# 14 Walker
# 15 Fergus Falls Peewee A District Feb 18-20, 2011

2010 Tournament Rotation & Hosting

Bidding Order Association 2010 Tournaments Dates
# 1 Walker Bantam B Regional March 5-7, 2010
# 2 Fergus Falls Bantam A Regional March 5-7, 2010
# 3 Long Prairie 12U B Districts February 19-21, 2010
# 4 Moorhead Peewee A Districts February 19-21, 2010
# 5 Detroit Lakes Bantam B Districts February 19-21, 2010
# 6 Sauk Centre Peewee B1 Districts February 19-21, 2010
# 7 Little Falls 14U A Districts February 19-21, 2010
# 8 Crosby Ironton Aitkin Pass
# 9 Alexandria 12U A Districts February 19-21, 2010
#10 Wadena Bantam A Districts February 19-21, 2010
# 11 Brainerd Pass
# 12 Benson Peewee B2 Districts February 19-21, 2010
# 13 Pequot Lakes Pass
# 14 Park Rapids Pass
# 15 Morris 14U A Regional March 5-7, 2010